جراحی بزرگ کردن پستان (Breast augmentation )

بزرگ کردن پستان یکی از شایع ترین جراحی های زیبایی در سراسر دنیاست. که با میزان رضایتمندی بالایی در متقاضیان همراه است.

پستان‌ها بعنوان سمبل زنانی در جنس مونث می‌باشند و رابطه بین داشتن پستان‌ها با سایز کم و اعتماد به نفس پایین، اختلالات خلقی (افسردگی و اضطراب)، محدودیت در روابط اجتماعی و کاری و اختلال در روابط جنسی فرد بخوبی به اثبات رسیده است.

هدف از تعبیه پروتز پستان افزایش سایز پستان های کوچک تا متوسط و همسان سازی پستان های با سایز متفاوت است.

این جراحی سبب بهبود شکل پستان ها، زیبایی شیار بین پستان ها، بالا آوردن پستان ها، بهبود تصویر ذهنی فرد از بدن خود (body image) افزایش سلامت روان فرد، کاهش اضطراب و افسردگی، بهبود در رابطه جنسی و fit شدن بهتر لباس های فرد می شود.

برای رفع این معایب و دسترسی به اندامی زیبا دو گزینه مطرح است:

  تزریق چربی

  تعبیه پروتز پستان

بزرگ کردن پستان با تزریق بافت چربی

در این روش باید چند نکته مهم را مدنظر گرفت:

   فرد متقاضی باید میزان کافی بافت چربی داشته‌ باشد.

    میزان باقی ماندن حجم چربی تزریق شده در بافت پستان‌ها به عوامل متعددی وابسته است و به طورکلی 60 تا 70 درصد چربی تزریق‌شده در موضع پیوند باقی می‌مانند که این مسئله هم افزایش قابل اعتماد را کم می‌کند و هم نیاز به مرحله دوم جراحی برای دسترسی به نتیجه مطلوب را محتمل می‌کند.

   رسوب کلسیم در بخشی از قطرات چربی تزریق‌شده، سبب اختلال در روش‌های تصویربرداری پستان (بدلیل شباهت نمای ظاهری سرطان پستان و رسوب کلسیم در بافت‌های چربی) می‌شود.

  ♦ تزریق چربی در بافت پستان برای اصلاح نقایص موضعی نتایج مطلوب‌تری دارد.

جراحی بزرگ کردن پست با تعبیه پروتز (Breast augmentation with prosthesis)

بهترین روش افزایش حجم با دوام و قابل اطمینان پستان، تعبیه پروتز پستان است.

از لحاظ جنس، پروتزهای پستان دارای 2نوع کلی سیلیکونی و پرشده با نرمال سالین تقسیم‌بندی می‌شوند که پروتز سیلیکونی نوع ارجح می‌باشد.

سایز پروتز براساس آناتومی قفسه سینه فرد متقاضی (ابعاد قفسه سینه)، شکل اولیه پستان‌های فرد و ترجیح شخصی فرد تعیین می‌شوند.

ازجمله نگرانی‌های شایع افراد متقاضی پروتز پستان، اختلال در شیردهی، احساس لمس بافت مصنوعی توسط خود فرد یا شریک جنسی، افزایش احتمال ابتلا به سرطان پستان، اختلال در تشخیص زودهنگام سرطان پستان توسط روش‌های Screening است که هیچکدام پایه و اساس علمی نداشته و باورهایی اشتباه می‌باشند.

اقدامات بعد از عمل بزرگ کردن پستان با پروتز:

  ♦  ازجمله استفاده ازسوتین طبی به مدت 2ماه

  ♦  استفاده از پمادهای آنتی اسکار برای 3ماه

نکته قابل توجه که باید بدانیم:

این جراحی سبب بهبود شکل پستان ها ، زیبایی شیار بین پستان ها، بالا آوردن پستان ها، بهبود تصویر ذهنی فرد از بدن خود (body image) افزایش سلامت روان فرد، کاهش اضطراب و افسردگی، بهبود در رابطه جنسی و fit شدن بهتر لباس های فرد می شود.