جراحی زیبایی بینی (رینو پلاستی)

جراحی زیبایی بینی

از بین تمام اعمال زیبائی، جراحی پلاستیك بینی كه اصطلاحاً ” رینوپلاستی” نامیده می‌شود از ویژگی‌های خاصی برخوردار است. و معمولا توسط فوق تخصص جراحی پلاستیک یا متخصص گوش و حلق و بینی انجام می‌شود .

این عمل در حقیقت تلفیقی از علم و هنر است. جراح زیبایی بینی قبل از هر چیز یك پزشك است  و فاكتورهای پزشكی و روانی كه باعث شده یك فرد سالم با میل خودش برای انجام یك جراحی مراجعه كند را به خوبی درك می‌كند  و بعد از آن یك مجسمه تراش است. جراح زیبایی بینی با درنظرگرفتن شكل مناسب بینی برای هر صورت خاص، با برداشتن قسمت‌های اضافی و حالت دادن به قسمتهای باقیمانده سعی می‌كند اثر هنری خود را در معرض دید قرار دهد.

جراحی های بینی با چه اهدافی انجام می گیرد؟

باید گفت جراحی‌های بینی با اهداف متعددی انجام می‌شود که می‌توان آنها را به دو دسته کلی تقسیم کرد:
  دسته اول جراحی‌هایی که در جهت اصلاح عملکرد بینی انجام می شوند و بطور عمده اصلاح انحراف تیغه میانی بینی را شامل می شود. مشکلات دیگری مانند پولیپ و تورم بافت های داخل بینی نیز ممکن است نیازمند جراحی های پیچیده تری باشد که در بسیاری از موارد مستلزم استفاده از روش های اندوسکوپیک است.
  دسته دوم جراحی هایی با هدف تغییر شکل خارجی بینی و زیبایی است که به جراحی پلاستیک بینی یا راینو پلاستی معروف است.

در رینو پلاستی ایرادهای مختلف بینی را می‌توان برطرف کرد از جمله:

کاهش اندازه بینی در ارتباط با صورت

  قوزدار بودن بینی

اصلاح افتادگی نوک بینی یا کم بودن زاویه  بینی ولب

کاهش عرض بینی

اصلاح سوراخ های بینی

اصلاح فاصله نوک بینی تا صورت

دررفتگی تیغه بینی وغیرقرینه بودن بینی

دو شاخه بودن نوک بینی

دفورمیتی (بد شکلی )های بعدازعمل جراحی

 √ اصلاح اختلال عدم تقارن در بینی

شما باید در نظر داشته باشید همیشه درجاتی از غیر قرینگی در صورت وجود دارد. بنابراین نتایج نمی تواند همیشه کاملا متقارن باشد. هر چند هدف از عمل جراحی بینی و رینوپلاستی ایجاد یک بالانس در صورت و تصحیح نسبت ها می باشد.

نوع پوست چه اهمیتی در جراحی بینی دارد؟

بخش بزرگی از شکل و اندازه بینی توسط استخوان بینی مشخص می شود. بنابراین در جراحی بیینی روی استخوان بندی بینی بیشتر کار می‌شود تا نتیجه قابل قبولی به دست آید و از آنجایی که اسکلت بینی توسط پوست پوشاننده می شود و به نرمی و صافی استخوان بینی کمک می‌کند بنابراین تاثیر پوست بر شکل بینی نیز باید درنظر گرفته شود و باید گفت که نوع پوست اهمیت زیادی در عمل بینی دارد و بهترین شرایط برای عمل بینی، پوستی است که ضخامت متوسط و رنگ سالم داشته باشد و هموار باشد.

پوست نازک:

در افرادی که پوست بینی بسیار نازک دارند ممکن است جای برش باقی بماند. از بزرگترین مشکلات پوست نازک بینی این است که عیب های اسکلت بینی را نمی توان پنهان کرد که البته معمولاً تورم بعد از جراحی به زودی بهبود می‌یابد. از دیگر مشکلات پوست نازک این است که در زمان جراحی بینی تمایل به منقبض شدن دارد و این انقباض موجب خارج شدن چارچوب بینی از حالت طبیعی پس از جراحی می شود و ناهنجاری های ناخوشایند ایجاد می‌کند. بنابراین جراحی بینی برای کسانی که پوست نازک دارند بسیار حساس است و رسیدن به یک اسکلت صاف و محکم و هموار از بزرگترین چالش های جراحان بینی است.

پوست ضخیم:

هر چند که پوست های ضخیم همه عیب های اسکلت بینی را می پوشاند اما این پوست ها مشکلاتی نیز دارند و می توان گفت از چالش برانگیزترین دغدغه های جراحان، پوست های بسیار ضخیم است که حتی گاهی مانعی برای جراحی بینی است و بسیاری از جراحان به خاطر خطرات ناشی از این پوست‌ها از جراحی بینی این افراد خودداری می کنند.

پوست ضخیم بینی همانگونه که عیب های اسکلت بینی را پنهان می‌کند ویژگی‌های خوب و مطلوب آن را نیز پنهان می‌کند و به همین دلیل ظرافت سطح اسکلت که موجب زیبایی بینی می‌شود نیز توسط پوست ضخیم پنهان می شود و همچنین در این گونه بینی‌ها چارچوب غضروف معمولاً ضعیف‌تر است و ضعیف بودن چارچوب غضروف، برجستگی‌ها را پنهان می‌کند.

در بیمارانی که پوست بینی ضخیم دارند بدون داشتن چارچوب غضروف محکم و امن نمی توان انتظار یک بینی با ثبات را داشت، هرچند که نمی توان گفت بیمارانی که پشتیبانی اسکلت محکم دارند به طور تضمینی بینی زیبا خواهند داشت اما اولین شرط برای جراحی بینی با پوست ضخیم داشتن بینی با پشتیبانی ساختاری قوی است.

انواع جراحی پلاستیک بینی باز و بسته

انواع جراحی بینی

جراحی بینی، رینوپلاستی به دو صورت باز و بسته انجام می‌شود. روش باز به روشی گفته می شود که بین سوراخ های بینی یک برش ظریف می زنیم که در این حالت پوست به راحتی از روی بینی بلند می شود و دسترسی بیشتری به داخل بینی پیدا شود . اما در روش جراحی بسته بدون ایجاد برش در بیرون بینی ، تغییراتی در درون بینی ایجاد می‌کند و این عمل بیشتر برای ایرادهای جزئی کاربرد دارد.

با این حال در هر دو روش پوست از اسکلت بینی جدا می شود چرا که برای دسترسی به اسکلت بینی این کار لازم است.

مزیت روش جراحی باز بینی :

در جراحی باز، دید پزشک بهتر است و راحت‌تر می‌تواند تغییرات لازم را انجام دهد در صورتی که در جراحی بسته این امکان به راحتی وجود ندارد. در جراحی باز توانایی برای انجام عمل در بینی‌های مشکل سهولت در گذاشتن گرافت‌های غضروفی و استخوانی یا پروتزها بیشتر است .

مزیت روش عمل بینی به صورت بسته:

  ♦ برش پوستی در ناحیه کلوملا را ندارد.

زمان عمل کوتاه تر است.

تورم بعد از عمل کمتر است.

برای کدام بینی ها جراحی بینی بسته و برای کدامیک جراحی باز توصیه می شود:

اصولا اگر اشکالات بینی خفیف و محدود به برجستگی (قوز) استخوانی/غضروفی باشد و سر بینی نیاز به اقدام محدود داشته باشد، روش بسته ارجح است، اما در جراحی های ترمیمی که بیشتر برای بار دوم انجام می شود، دفرمیتی‌های ناشی از ضربه و تصادف، اشکالات و غیر قرینگی‌های سر بینی، عمل زیبائی وقتی  که با انحراف بینی شدیدی همراه باشد که شکل ظاهری را هم کاملا کج کرده باشد، اشکالات مادرزادی بینی، روش باز اولویت دارد. در جراحی بینی های گوشتی از آنجا که جهت فرم گرفتن غضروف های ضعیف موجود غالبا نیاز به تقویت و بازسازی وجود دارد روش باز مناسب تر خواهد بود.

نکته ای که لازم به یادآوری است اینکه برش خوردن یا برش نخوردن گوشه های بینی یا اصطلاحا پره های بینی ارتباطی به روش باز یا بسته ندارد بلکه به اندازه سوراخ های بینی و پره های بینی بستگی دارد یعنی اینکه اگر سوراخهای بینی بزرگ باشند و لازم باشد که کوچک تر و جمع تر شوند هیچ راهی به جز برش خوردن کناره های ( پره های )  بینی نیست  حتی اگر جراحی به طریقه بسته باشد.

مراحل اقدام عملی برای رینوپلاستی  

شما روز عمل درحالت ناشتا یك ساعت قبل از عمل در مركز جراحی حاضر خواهید شد. زمان عمل حدود یكساعت و نیم خواهد بود كه از یك ربع قبل از عمل تا یك ربع بعد از عمل همكاران بیهوشی بطور مستقیم ازشما مراقبت می‌كنند و بعد از آن هم حدود نیم ساعت در ریكاوری از شما مراقبت خواهدشد. پس حدوداً از وقتی كه وارد اتاق عمل می‌شوید تا وقتی كه مجدداَ به بخش برمی‌گردید حدود دو ساعت ونیم به طول می‌انجامد .

در مورد نوع بیهوشی حتی الامکان نظر شما لحاظ خواهدشد. بیهوشی كامل و نیمه بیهوشی هر كدام مزایا و معایب مربوط به خود را داراست. اما به طور كلی و با توجه به سالها تجربه، ما بیهوشی كامل را  بر نیمه بیهوشی ترجیح می‌دهیم  چرا كه در بیهوشی كامل امكان كنترل فشارخون بیمار بیشتر است، بیمار راحتتر است، متخصص بیهوشی بهتر و راحتتر می‌تواند از بیمار مراقبت كند و در حین عمل ترشحات وارد حلق و ریه بیمار نمی‌شود و لذا جراح نیز راحتتر است و نهایتا اینكه سرفه بعد از عمل در بیهوشی كامل كمتر است. البته در موارد معدودی نیمه بیهوشی (اصطلاحا بی حسی موضعی)  بر بیهوشی عمومی ‌ارجح است مثلا در بیمارانی كه مشكلات زمینه‌ای مثل ناراحتی‌های قلبی عروقی و یا اختلالاتی دارند كه بیهوشی كامل برای آنان به صلاح نیست و یا در بیمارانی كه نگران بی‌هوشی كامل هستند میتوان عمل زیبائی بینی را تحت نیمه بیهوشی انجام داد كه در این روش نیز متخصص بیهوشی از ابتدای عمل تا انتهای آن از بیمار مراقبت میكند و با دادن داروهای ضد درد، آرامبخش و خواب‌آور امكان یك عمل كاملا بدون درد را فراهم می‌نماید .

حدود شش ساعت بعد از برگشتن به بخش از مركز جراحی مرخص می‌شوید. البته چنانچه خود شما مایل باشید میتوانید صبح روز بعد از عمل، مركز جراحی را ترك نمایید.

مراقبت‌های بعد از عمل :  

۱. حدوداً تا ۵ ساعت بعد از عمل نباید چیزی میل كنید چرا كه به دلیل داروهای بیهوشی حركات معده و روده شما كند است و چنانچه چیزی میل كنید باعث بروز حالت تهوع  و استفراغ می‌شود.

حدوداً ۵ ساعت بعد از عمل ابتدا كمی‌آب می‌آشامید اگر چنانچه مشكلی نداشتید یك ربع بعد مختصری آب میوه خواهید آشامید و بعداز آن می‌توانید از غذاهای نرم استفاده كنید و از روز سوم به بعد هر چه خواستید میتوانید میل كنید .

۲. تا ۲۴ ساعت  از کمپرس سرد و سپس از کمپرس گرم استفاده کنید.

۳. دراز كشیدن بعد از عمل باعث تورم بینی شما می‌شود لذا سعی كنید بعد از عمل فقط در حد معمول دراز بكشید .

۴. از روز سوم به بعد كارهای سبك مثل كارهای سبك منزل, كارهای اداری, كار با كامپیوتر و …بلامانع است.

5. بعد از عمل، به هر دلیلی درد داشتید اعم از اینكه ارتباطی به عمل شما داشته باشد و یا خیر فقط از استامینوفن ساده یا كدئین به عنوان مسكن استفاده نمایید.

6. درد، کبودی و خونریزی بعد از عمل به فاکتورهای متعددی وابسته است. معمولا تا پایان هفته سوم کبودی برطرف می‌شود.

7. تا وقتیكه گچ  را برنداشته‌اید باید از لباس‌هایی استفاده كنید كه از جلو توسط دگمه یا زیپ باز می‌شوند و برای پوشیدن آن لازم نباشد از روی سركشیده شوند.

8. مادامی‌كه گچ روی بینی شما قرار دارد می‌توانید از عینك استفاده كنید اما بعد از برداشتن گچ باید تا ۶ هفته به نحوی از عینك استفاده كنید كه وزن آن روی بینی شما نباشد. بدین منظور می‌توانید وسط عینك را با چسب به پیشانی خود بچسبانید .

9. یك هفته بعد از عمل جهت برداشتن  قالب روی بینی که اصطلاحاً به آن  گچ طبی گفته می‌شود به مطب مراجعه خواهیدكرد. باید مراقب باشید درطی این مدت پانسمان روی بینی شما خیس نشود لذا برای استحمام باید به وسیله دوش دستی از گردن به پایین را بشویید و بعد بخوابید تا شخص دیگری موهای شما را بشوید بدون اینكه پانسمان شما خیس شود .

۱0. تا سه هفته  بعد از برداشتن قالب روی بینی (گچ طبی) حدودا هر ۵ روز یکبار برای تعویض چسب به مطب مراجعه خواهید کرد.

۱۱. شنا  یا فعالیت‌هایی كه احتیاج به فعالیت زیاد دارد تا سه هفته ممنوع است.  شیرجه و اسكی تا دو ماه مجاز نیست. ورزش هایی كه احتمال تصادم در آنها وجوددارند تا ۴ ماه نباید انجام شود .