جراحی زیبایی گوش (اوتوپلاستی)

جراحی زیبایی گوش

گوش‌ها ازلحاظ عملکرد، به 3 بخش متفاوت: گوش خارجی، گوش میانی و گوش داخلی تقسیم می‌شوند.

گوش خارجی که به لحاظ ظاهری از دو بخش لاله گوش و نرمه گوش تشکیل شده، در جمع کردن و همگرایی امواج صوتی نقش دارد که در انسان نسبت به سایر پستانداران، در پروسه تکامل، دچار کاهش عملکرد شده‌است.

شایعترین اختلال در ظاهر گوش خارجی، گوش‌های برجسته (prominant ear) است.

گوش‌های برجسته تاثیری بر شنوایی ندارند اما افراد با گوش‌ یا گوش های برجسته در نتیجه آسیب های روانی متعدد از اعتماد به نفس پایین، اختلالات رفتاری، آسیب‌های روحی و آسیب دائمی به تصویر ذهنی فرد از بدن خود (body image) رنج می برند. 

 از آنجا که گوش عضوی با رشد سریع بوده و 85% رشدش تا 3سالگی کامل می‌شود، والدین باید جهت عدم ابتلای کودک به عوارض روحی و روانی فوق در سن قبل از مدرسه بامراجعه به فوق تخصص جراحی پلاستیک بدنبال درمان این اختلال باشند.

به این دلیل سن مناسب برای اصلاح این اختلال سنین قبل از مدرسه است. افرادی که پس از دوران کودکی به دنبال اصلاح گوش‌های برجسته خود هستند رضایت‌مندی بالایی از نتیجه جراحی خواهند داشت.

گوش برجسته درنتیجه درجاتی از عدم تشکیل چین داخلی گوش (آنتی هلیکس)، رشد بیش ازحد بخش کاسه‌ای مانند لاله گوش (concha) و یا هر دو ایجاد می‌شود.

درنتیجه این اختلال در رشد گوش خارجی، لاله گوش از پوست سر، فاصله گرفته و بیش از حد برجسته می‌شود. درحالت طبیعی فاصله بین پوست سر و بالاترین قسمت لاله گوش 10 تا 12 میلی‌متر و فاصله پوست سر و پایین‌ترین قسمت لاله گوش 18 تا 22 میلی‌متر است.

به‌عبارت ساده‌تر، در گوش طبیعی، فاصله پوست سر تا بالاترین قسمت لاله گوش به ضخامت انگشت کوچک است.

پس از ویزیت بیمار توسط فوق تخصص جراحی پلاستیک و اندازه‌گیری میزان برجستگی و موقعیت گوش توسط وی، مقدمات جراحی شامل تهیه فوتوگرافی‌ های استاندارد از گوش‌ها، آزمایشات خون و سرولوژی می‌باشد.

بسته به شدت برجسته بودن گوش و سن بیمار، جراحی با بی‌حسی موعی یا بیهوشی انجام می‌شود. در این جراحی پس از ایجاد برش درپشت لاله گوش و اصلاح بدشکلی‌ های غضروف لاله گوش با مجموعه‌ای از برش‌ها و بخیه‌ها انجام می‌شود.

پس از عمل جراحی

لازم است که برای مدت 1 هفته به‌طور دائم از هدبند استفاده کرده و برای 3 هفته بعد، فقط در زمان استراحت شبانه از هدبند استفاده‌شود.

بعلاوه توصیه می‌شود بیمار برای 1/5 ماه از انجام ورزش‌های پر تماس جلوگیری کند. بخیه‌های پوستی در پشت گوش 2 هفته پس از عمل توسط جراح برداشته می‌شود.