جراحی پیکرتراشی (لیپوساکشن)

اضافه وزن و چاقی ازجمله بیماری‌هایی هستند که در دنیای مدرن امروز گریبا‌ن‌گیر انسان شده‌اند. اثرات مضر متعددی به دنبال اضافه وزن و چاقی در بدن رخ می‌دهد که از آن جمله می‌توان به افزایش فشارخون، دیابت، بیماری‌های قلبی و عروقی و…. اشاره‌کرد.

درمان‌های پیشنهادی شامل اصلاح شیوه تغذیه و ورزش، و درموارد شدید جراحی در روس لوله گوارش فرد بیمار است که هدف نهایی، رسیدن به وزن متناسب با قد فرد است.

اما آیا پیکرتراشی ازجمله روش‌های کاهش وزن است؟؟؟

در جواب باید گفت پیکرتراشی (لیپوساکشن) یک روش جراحی برای کاهش تجمع چربی موضعی است و هدف نهایی شکل‌دهی به نواحی دارای تجمع چربی مقاوم به درمان به اصلاح تغذیه و ورزش است و به عبارت ساده‌تر، لیپوساکشن روش کاهش‌دهنده سایز و تناسب اندام است تا کاهش وزن!

لیپوساکشن از دو واژه “لیپو” به معنای چربی و “ساکشن” به معنای مکش، تشکیل شده که در ترکیب باهم به معنای کاهش بافت چربی از طریق مکش است.

دراین تکنیک بااستفاده از لوله‌هایی باانتهای گرد و سوراخ‌هایی در نزدیک به انتهای آن‌ها که اصطلاحا به آ‌ن‌ها کانولا گفته می‌شود، تجمع‌های زشت و نابجای چربی از زیرپوست تخلیه می‌شوند.

بهترین افراد کاندید این روش جراحی شامل افراد سالم (فاقد هرنوع بیماری طبی) با وزن طبیعی یا نزدیک به طبیعی هستند که علی‌رغم داشتن رژیم غذایی و ورزش دارای تجمع ناحیه‌ای بافت چربی می‌باشند.

اقدامات قبل از عمل جراحی

پس از معاینه شامل بررسی میزان تجمع چربی و کیفیت پوست ناحیه مبتلا برای بررسی بیشتراقدامات تکمیلی جهت بیمار درخواست می‌شوند که شامل:

     1- فوتوگرافی‌های استاندارد قبل از عمل.

     2- انجام آزمایش‌های خون و سرولوژی.

     3- درخواست سونوگرافی از جدارشکم درموارد ساکشن جدارشکم.

     4- مشاوره با متخصص بیهوشی.

     5- مشاوره با متخصص قلب.

در روز عمل جراحی

لازم‌است که بیمار حداقل 8ساعت ناشتا باشد. پس از انجام طراحی مناطق موردنظر جهت لیپوساکشن در وضعیت ایستاده (شامل صورت/ گردن/ سینه/ شکم/ پشت/ کمر و اندام‌ها) اقدام به بیهوشی می‌شود. بسته به وسعت نواحی مورد تقاضا برای ساکشن از بی‌حسی موضعی، sedation یا بیهوشی عمومی استفاده می‌شود. پس از آماده‌سازی فیلد جراحی، جراح اقدام به تزریق tumsent کرده و پس از ایجاد برش‌های 2 تا 3 میلیمتری در نواحی موردنظر برای ورود کانولا، اقدام به ساکشن چربی در لایه‌های مختلف منطقه موردنظر کرده و پس از پایان جراحی اقدام به 1 یا 2 عدد بخیه ظریف درمحل ورود کانولاها کرده و سپس اقدام به پانسمان فشاری موضع عمل می‌کند.

بسته به میزان حجم چربی خارج‌شده از بدن بیمار، بیمار پس از گذشت چندساعت و یا 1 شب بستری در کلینیک مرخص می‌شود.

اقدامات پس از عمل لیپوساکشن

پس از عمل جراحی، پوشیدن لباس‌های فشاری برای مدت 2 تا 3 ماه توصیه می‌شود. اولین ویزیت توسط جراح در هفته اول پس از جراحی انجام می‌شود و ویزیت‌های بعدی در 2هفته، 1ماه، 3ماه و 6ماه و سپس سالیانه انجام می‌شود.

بیمار 48ساعت پس از عمل دوش گرفته و محل بخیه‌ها رو با پماد آنتی‌بیوتیک 2بار در روز چرب می‌کند.

توصیه به عدم انجام فعالیت‌های بدنی و ورزشی سنگین تا 3هفته می‌شود.