ریزش مو ، علایم و انواع آن (قسمت دوم)

دوشنبه 08 جولای 2019
ریزش مو ، علایم و انواع آن

درقسمت قبل از این  مقاله تعدادی از علایم و انواع ریز مو را بررسی کردیم.  در این قسمت نیز می خواهیم در مورد ریزش مو و علایم و انواع باقی مانده آن صحبت کنیم.

ریزش ناگهانی مو های سر نوعی دیگر از ریزش مو ها است، معمولا این نوع ریزش با یک شوک فیزیکی یا شوک عاطفی شروع می شود، هنگام شستشو و تمیز کردن یا حتی برس کشیدن، ممکن است که مو ها به صورت دسته دسته بریزند و از پوست سر جدا شوند، این نوع ریزش معمولا مدت زمان خاصی دارند و باعث نازک شده دسته دسته یا ریزش منطقه ای و دسته دسته مو و همچنین گاهی قهوه ای شدن تکه هایی از پوست سر می شود.

نوع دیگری از ریزش مو ریزش مو های تمام بدن می باشد.

علت این نوع از ریزش مو ها می تواند برخی درمان های پزشکی یا برخی شرایط پزشکی باشد، از این شرایط یا درمان ها می توان به شیمی درمانی برای درمان سرطان اشاره کرد، که باعث ریزش مو های تمام بدن می شود، این نوع از ریزش مو بعد از پایان درمان و مدتی بعد از پایان شرایط خاص پزشکی مو ها معمولا رشد خود را از سر می گیرند. نوع دیگر از ریزش مو به این شکل است که تکه ها و ناحیه هایی از پوست سر پوسته پوسته شده و این می  تواند نشان از بیماری های جانبی باشد، این نوع از ریزش میتواند همراه با موهای شکسته، قرمزی تورم و گاهی خارش باشد.

تا به اینجای کار با انواع ریزش مو آشنا شدیم حال برای دیدن دکتر باید چه زمانی اقدام کرد:

زمانی که ریزش موی شما از نظر ظاهری شما را اذیت کرد یا این که بعد از شستشو و برس کشیدن دچار ریزش ناگهانی شدید یا دچار التهاب یا خارش در پوست سر خود شدید دیگر وقتش رسیده که باید با پزشک خود مشورت کنید پس هر چه سریعتر با پزشک خود تماس بگیرید و وقت ملاقاتی را با وی تنظیم نمایید.

علل ریزش مو:

مردم معمولا در حدود ۱۰۰ تار از موی خود را از دست می دهند این ریزش طبیعی است و جزیی از روند رشد مو به حساب می آیند و باعث می شود مو های سر انسان تازگی و جوانی خود را حفظ کنند، و با ریزش این تعداد مو کم و بیش همین تعداد از تار مو نیز مجددا می رویند و این امر باعث می شود که موی سر کم پشت نشود. ریزش مو زمانی رخ می دهد که این چرخه ناقص شود و تعداد تار موی ریخته شده کاهش محسوسی را نسبت به تعداد تار موی مجددا رشد کرده داشته باشد. طی این پروسه که به ریزش مو ختم میشود فولیکول مو جای خود  را با اسکار در سطح پوست سر یا بدن که مو روی آن رشد کرده بود اتفاق می افتد.
در مورد علل ریزش مو می توان به علل فراوانی اشاره کرد که این عارضه می تواند به دلیل یکی یا چند عامل از عوامل زیر انجام گیرد.

ژنتیکی یا تاریخچه خانوادگی :

ریزش مو میتواند به دلایل ژنتیکی و یا ارثی باشد، این دلیل شایع ترین دلیل ریزش موی انسان است، که این نوع ریزش نیز در جنسیت های مرد یا زن الگو های متفاوتی دارد، این نوع ریزش یا طاسی با افزایش سن الگویی قابل پیش بینی برای هر جنسیت دارد.

تغییرات هورمونی و شرایط پزشکی:

شرایط مختلف پزشکی و برخی درمان ها می تواند باعث ریزش موی دائم و یا گاهی موقت شود، از این موارد و شرایط می توان به تغییرات هورمونی به علت حاملگی، زایمان، یائسگی، و یا مشکلات تیروئید، و از شرایط پزشکی منجر به ریزش مو می توان به دلایل زیر اشاره کرد:

آلوپسی آریاتا ، که موجب ریزش مو به دلیل عفونت های پوستی و انگل های پوستی می شود، به دلیل دیگری که می توان برای ریزش مو به آن اشاره کرد، مصرف دارو ها یا مکمل هایی است که به ریزش مو کمک کند، عارضه جانبی بعضی دارو های خاص می تواند به ریزش مو منجر شود، از این دست دارو ها میتوان به دارو های درمان سرطان ، آرتریت ، افسردگی ، مشکلات قلبی ، نقرس و یا فشار خون بالا اشاره کرد.