ریزش مو ، علایم و انواع آن (قسمت سوم)

دوشنبه 08 جولای 2019
ریزش مو چیست؟علت و عوامل آن

در دو قسمت قبل این مقاله به این پرداختیم که ریزش مو چیست؟

سعی کردیم که تعریفی مناسب از ریزش مو ارایه دهیم سپس به انواع این عارضه پرداختیم و به شرح مختصری از انواع ریزش مو بسنده کردیم و سپس از دلایل این عارضه پوستی سخن گفتیم.
از دلایلی که ممکن است منجر به ظهور ریزش مو در افراد شوند سه دلیل را از جمله دلایل ژنتیکی و سابقه خانوادگی، عوامل تغییرات هورمونی و شرایط پزشکی نام بردیم و در آخر به ذکر عوامل دارویی و مکمل ها پرداختیم و به شرح مختصری درباره هرکدام از آنها پرداختیم در ادامه و این قسمت از مقاله می خواهیم به ذکر باقی مانده این دلایل بپردازیم و سپس ادامه مقاله .

سه دلیل از شش دلیلی که در این مقاله به ذکر آنها میپردازیم باقی مانده است و این مقاله را با آن ها ادامه می دهیم:

درمان با اشعه :

چهارمین دلیل از دلایلی که ممکن است منجر به ریزش مو منجر شوند درمان های با استفاده از اشعه و به عبارتی رادیو تراپی در موضع سر این نوع درمان ممکن است به نوعی از ریزش مو منجر شود که مو ها دیگر به صورت اول یا حتی به هیچ وجه رشد نمی کنند و باعث طاسی دایمی می شود.

استرس یا شوک جسمی :

دلیل پنجم از دلایل ریزش مو را میتوان موقعیتی به شدت استرس زا دانست ، تعداد زیادی از مردم در ماه های پس از تجربه یک موقعت استرس زا یا شوک جسمی و یا روحی نوعی از ریزش مو را تجربه می کنند که در آن بیشتر مو هایشان نازک و در کل سر موهایشان کم پشت می شوند که این نوع از ریزش دایمی نیست و پس از مدتی به حالت اول باز خواهند گشت.

مدل موی نامناسب:

و در آخر و دلیل ششمی که ممکن است باعث ریزش مو شود میتوان به برخی از مدل های مو اشاره کرد ، با اینکه ممکن است موجب تعجب شما شده باشد ولی برخی از مدل مو ها میتواند منجر به عارضه ریزش مو در مو های سر شما شود.

مدل هایی که مو های شما را تحت فشار قرار می دهند و می کشند مانند دم اسبی یا برخی از بافت ها موجبی نوعی ریزش می شوند که به آلوپسیا ترکشن معروف است از دلایل دیگر این موضوع می توان به استفاده از روغن های داغ برای حالت دادن به مو ها اشاره کرد که باعث التهاب فولیکول و ریزش مو می گردد، که اگر این عارضه به زخم هم منجر شود میتواند باعث ریزش دایمی مو ها گردد.

ریسک فاکتور ها یا عوامل خطر:

تعدادی از عواملی که می توانند منجر به افزایش خطر ابتلا به ریزش مو گردد و این احتمال را افزایش دهد را می توان به صورت زیر دسته بندی کرد.

سابقه خانوادگی طاسی ، در هریک از طرفین خانواده ها از طرف پدر یا مادر اگر شاهد طاسی در اقوام خویش بوده اید این می تواند برای شما برای ابتلا به طاسی عاملی پر خطر منجر می شود. عامل پر ریسک دیگری که می توان به آن اشاره کرد سن است هر چه سن افراد بیشتر شود این عامل بیشتر خود را به رخ خواهد کشید.

کاهش وزن:

کاهش وزن چشمگیر نیز از جمله عوامل خطر محسوب می شود، اگر افراد در مدت کمی به هر دلیلی از جمله بیماری، رژیم یا ورزش یا به بیانی دیگر چه خود خواسته و چه غیر خود خواسته وزن زیادی را از دست بدهد و وزن خود را کم کند میتواند شاهد ریزش موی موقتی باشد.

بعضی از بیماری ها و شرایط خاص پزشکی نیز می توانند از عوامل پر خطر محسوب شوند از جمله این شرایط خاص و بیماری ها می توان به دیابت و لوپوس وفشار خون اشاره کرد. در این قسمت از مقاله توانستیم به دلایل و عوامل پرخطر در عارضه ریزش مو که گاهی منجر به طاسی موقت یا دایم می شود اشاره کردیم و شرحی از این عوامل و دلایل را با هم مرور کردیم.

در قسمت بعدی از این مقاله می خواهیم به روش های پیشگیری از عارضه ریزش مو بپردازیم و ببینیم که چه گونه میتوان تا حد ممکن از عارضه ریزش مو جلوگیری کرد. از این روی به ذکر راه هایی نظیر کارهایی که باید از آن ها اجتناب کرد و کارهایی که باید آن ها را انجام داد تا از عارضه ریزش مو جلوگیری کنیم می پردازیم.